Płyty kominkowe do prawidłowej izolacji termicznej kominka
Decyzję o posiadaniu kominka, co do zasady, najlepiej podjąć przed rozpoczęciem budowy domu. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby już w postawionym i urządzonym budynku zrealizować marzenie o kominku, jednakże z pewnością będzie to wtedy wymagało więcej czasu i materiałów budowlanych.
Kominek w domu lub nawet mieszkaniu może pełnić dwojaką funkcję – oryginalnej dekoracji, która będzie wprowadzała przytulną atmosferę i okazyjnie dogrzewała pomieszczenie, ale też funkcję zaplanowanego systemu wspomagającego ogrzewanie całości. Aby jednak było to możliwe, należy zadbać przede wszystkim o prawidłową izolację termiczną wkładu kominkowego, który posłuży realizacji wspomnianego celu. Jaką izolację termiczną należy zastosować, aby kominek mógł być efektywny?
W przypadku izolacji kominków nie stosuje się tradycyjnych materiałów budowlanych, które służą do ocieplania ścian domu, a specjalnie do tego przeznaczone i dostępne na rynku płyty izolacyjne.
Płyty izolacyjne są materiałem nowoczesnym i sprawdzonym.
Termoizolacja kominka – najważniejsze cechy
Aby poprawnie i bezpiecznie wykonać profesjonalną izolację termiczną kominka należy wybrać przede wszystkim odpowiednie produkty, takie jak płyty kominkowe, które zostały wykonane z krzemianu wapnia. Zapewniają, jak już wspomniano, bardzo dobrą izolacyjność termiczną, ale też niepalność oraz ciągłą pracę nawet w bardzo wysokich temperaturach. Odpowiednio dobrane płyty kominkowe zapewniają też szczelność termicznej izolacji wkładu kominkowego. W trakcie budowy kominka należy szczególnie zwrócić uwagę na jego tylną ścianę. Stanowi ona zazwyczaj zewnętrzną przegrodę i ma kontakt z gorącym powietrzem. Z tego powodu, aby więcej gorącego powietrza, które będzie dalej rozprowadzane do pomieszczenia, mogło być zatrzymywane wewnątrz komory kominka, tylna ściana powinna być izolowana płytami z ekranem aluminiowym. Płyty kominkowe najczęściej montuje się przy użyciu kołków ze stali nierdzewnej lub przykleja specjalną zaprawą klejącą, odporną na wysokie temperatury. Ponadto, by zmniejszyć negatywne działanie gorącego powietrza płynącego z kominka w kierunku sufitu, najlepiej pod stropem wydzielić zaizolowaną komorę dekompresyjną. Płyty izolacyjne, które obecnie stały się podstawowym materiałem używanym do budowy kominków, spełniają nie tylko swoją zasadniczą izolacyjną rolę, ale też dzięki nim można wykonać konstrukcję obudowy całego kominka i tym samym zaoszczędzić cenny czas.