Wiedza praktyczna

Jak ustrzec się przed błędami przy wykonywaniu instalacji wentylacyjnych?

Wiedza praktyczna

Odpowiednia i prawidłowo wykonana wentylacja to podstawa w każdym domu. Choć zwykle instalację wentylacji powierzamy specjalistom, również i oni popełniają błędy, które mogą przyczynić się do złego jej działania. Najczęstsze błędy dotyczą nie tylko samego sposobu wykonania, ale również doboru odpowiedniej galanterii wentylacyjnej, czyli wszelkich elementów, które służą do wykończenia instalacji. Są to m.in. anemostaty, czerpnie, wyrzutnie czy obejmy montażowe. Jakie są najczęstsze błędy podczas wykonywania wentylacji?

1. Stosowanie wyłącznie jednego typu anemostatów

Anemostaty to elementy systemów wentylacyjnych, odpowiadające za doprowadzanie i odprowadzanie powietrza z pomieszczeń. Jednym z błędów podczas montażu instalacji jest wybieranie anemostatów tylko jednego typu, czyli albo nawiewnych, albo wywiewnych. Musimy pamiętać, że na każdy anemostat nawiewny przypada anemostat wywiewny. Tylko w ten sposób zapewnimy w pomieszczeniu zrównoważoną wymianę powietrza.

2. Brak przeglądów wentylacji

Okresowa konserwacja wentylacji to obowiązek. Z czasem na anemostatach może zbierać się kurz, który przedostaje się również do przewodów, powodując spadek wydajności całej instalacji. Choć możemy sami wyczyścić anemostaty, w przypadku całego systemu wentylacyjnego będzie potrzebny fachowiec. Ten powinien sprawdzić i wyczyścić przewody wentylacyjne, a w razie potrzeby wyregulować również natężenie przepływu powietrza.

3. Nieodpowiednia lokalizacja czerpni i wyrzutni powietrza

Co się stanie, gdy czerpnia powietrza będzie umieszczona zaraz obok wywiewki kanalizacyjnej? Albo gdy umieścimy ją tuż przy oknie lub wyrzutni powietrza? Oba działania są bezsensowne i mogą zapewnić użytkownikom niechciane wrażenia zapachowe. Dlatego warto przestrzegać zasad dotyczących odpowiedniego ulokowania czerpni oraz wyrzutni powietrza. Pamiętajmy również, by zarówno czerpnia, jak i wyrzutnia nie były niczym zasłonięte (np. rynną), ponieważ utrudni to przepływ powietrza i może powodować hałas, powstały w wyniku zawirowań powietrza.

4. Montaż instalacji bez projektu

Każdy system wentylacyjny powinien zostać najpierw odpowiednio zaprojektowany. Przypadkowy dobór poszczególnych elementów instalacji może powodować jej niewydolność. W projekcie powinny znajdować się wszystkie szczegółowe wymagania dotyczące elementów wentylacji oraz przepływu powietrza we wszystkich pomieszczeniach. Musimy bowiem zaopatrzyć się w odpowiednie kanały wentylacyjne, wymienniki czy wentylatory. W przeciwnym razie system może działać nieprawidłowo.

5. Brak kanałów wywiewnych w spiżarniach czy garderobach

Spiżarnie i garderoby najczęściej nie mają okien, dlatego przepływ powietrza jest tam utrudniony. To powoduje psucie się żywności czy specyficzny zapach „stęchlizny” w szafach z ubraniami. Zadbajmy więc, by w drzwiach znalazły się kratki wentylacyjne metalowe lub plastikowe, które zapewnią napływ powietrza. Z kolei w celu wywiewu powietrza obowiązkowe są kanały wentylacyjne zakończone anemostatami wywiewnymi.

6. Montaż nawiewników w łazienkach i kuchniach

Z nawiewnikami ściennymi w kuchni i łazience spotykamy się nagminnie. Okazuje się jednak, że wcale nie powinno ich tam być. Dlaczego? Ponieważ powodują nadmierne wychładzanie pomieszczeń. W takim wypadku wystarczy otwór wentylacyjny w drzwiach, by do łazienki napływało ogrzane powietrze z przyległych pomieszczeń.

7. Nieodpowiednie umieszczenie wylotów kanałów wentylacyjnych ponad dachem

Wykonawcy instalacji często stosują jeden otwór w bocznej ścianie komina. W przypadku gdy wiatr wieje w stronę otworu, wtłacza tam powietrze, przyczyniając się do odwrócenia ciągu. Najlepiej więc umieścić podwójny otwór wylotowy w obu bocznych ścianach komina.

8. Zbyt nisko osadzone kratki wentylacyjne

Kratki wentylacyjne powinny znajdować się maksymalnie 15 cm od sufitu, ponieważ najbliżej sufitu gromadzi się najwięcej zanieczyszczeń powietrza. Również na tej wysokości może gromadzić się gaz ziemny, jeśli mamy nieszczelną instalację gazową.

9. Nieprawidłowo dobrane średnice kanałów wentylacyjnych

W przypadku montażu kanałów, ich średnice muszą zmniejszać się wraz z oddalaniem się od wentylatora, rekuperatora czy centrali wentylacyjnej. Z tego też powodu poboczne kanały powinny mieć mniejszą średnicę niż główne kanały wentylacyjne.

10. Brak regulacji wentylacji

Każda instalacja powinna być odpowiednio wyregulowana, by zapewnić maksymalną wydajność całego systemu. Chodzi tu m.in. o regulację anemostatów, by ilość powietrza nawiewanego i wywiewanego była zbliżona. Niestety często czynność ta jest pomijana, ponieważ „tzw. fachowcy” nie są wyposażeni w odpowiednie przyrządy pomiarowe.

11. Nieodpowiednia lokalizacja centrali wentylacyjnej

Urządzenia powinny być montowane w pomieszczeniach ogrzewanych. W przeciwnym razie, zwłaszcza zimą, nawiewane powietrze będzie się nadmiernie wychładzać.

12. Niedostateczna ilość anemostatów w większych pomieszczeniach

Bardzo często w dużych pomieszczeniach montujemy tylko po jednym nawiewniku. Zanim jednak kupimy anemostaty, musimy sprawdzić wymagany strumień powietrza oraz wydajność pojedynczego anemostatu.

Jak widać, przy montażu wentylacji możemy popełnić bardzo dużo błędów, które wpływają na wydajność całej instalacji, a tym samym na nasz komfort.

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

X
Newsletter
Mapa
dystrybutorów
Hansa
Katalog
produktów