Czerpnia
Elementy wentylacji i klimatyzacji pomieszczeń
Wentylacja składa się z wielu elementów, które połączone razem tworzą system odpowiadający za odpowiednią wymianę powietrza w naszym domu lub mieszkaniu. Jeśli do wentylacji dołączamy elementy grzejne lub chłodzące, odpowiadają również za temperaturę. Wiele osób, próbuje projektować oraz wykonać taki system na własną rękę, co niestety często powoduje popełnianie błędów. Warto wiedzieć jak ich uniknąć.
Pierwsza i najważniejsza rzecz — czerpnia
Jeśli chcemy wykonać wentylację mechaniczną, musimy w pierwszej kolejności zdecydować się, w którym miejscu umieścimy czerpnię. Czerpnia to element wentylacyjny umieszczany w ścianie, na dachu a czasem również poza budynkiem, dostarczający świeże powietrze do instalacji wentylacyjnej. Poza tym czerpnia pozwala też pełnić rolę wyrzutni, która pozbywa się zużytego powietrza z mieszkania.
Gdzie umieścić czerpnie
Położenie czerpni zdeterminuje położenie innych ważnych elementów naszego systemu. Według potocznej opinii czerpnia powinna być umiejscowiona maksymalnie blisko centrali wentylacyjnej, aby przewody je łączące były jak najkrótsze. Nieumiejętne umiejscowienie tych elementów (np. zbyt bliskie ich położenie) może jednak spowodować nadmierne wydłużenie przewodów wentylacyjnych rozprowadzających powietrze oraz przewodu do wyrzutni. Równa się to słabej wydajności wentylacji oraz zbyt dużym obciążeniem wentylatora wentylacyjnego.
Biorąc to pod uwagę, należy wysnuć wniosek, że czerpnia powinna być umieszczona nie maksymalnie blisko, ale optymalnie dla niej samej oraz innych elementów systemu wentylacyjnego. Wymaga to oczywiście dokładnego zaplanowania oraz wymierzenia.